Сучасні аспекти пародонтальної терапії із застосуванням ультразвукової системи Vector

С.І. Токмакова,
д.м.н., професор, зав. кафедрою
терапевтичної стоматології Алтайського
державного медичного
університету, Барнаул
Щоквартальний журнал для стоматологів-практиків "Клінічна стоматологія"

Пародонтит відноситься до найбільш поширених стоматологічних захворювань і тому привертає підвищену увагу фахівців. У Росії спостерігається тенденція до зниження вікового бар'єру у пацієнтів з генералізованими формами пародонтиту. Лікування патології пародонту ускладнюється тривалістю процесу, в якому повинен брати активну участь сам пацієнт. Численні відвідування, великий перелік лікарських препаратів, хворобливість деяких маніпуляцій, необхідність проведення оперативних заходів нерідко призводять до відмови від лікування на різних етапах.

Соціальне значення проблеми пов'язано з тимчасовими і економічними витратами, низьким рівнем мотивації хворих до комплексного лікування. В умовах сучасної стоматології, коли лікар не тільки надає кваліфіковану пародонтологічну допомогу, а й продає її, гостро ставиться проблема якості і максимально ефективного впливу на причинні фактори і механізми патогенезу захворювання. Застосовуючи найсучасніші технології лікування пародонтиту, слід пам'ятати, що найбільший ефект можливий лише в разі використання їх як етапу комплексного лікування з чітким позначенням місця і ролі обраної технології в плані реабілітації пацієнта.

Значущим чинником розвитку пародонтиту є активне зростання бактерій в зубній бляшці, посилення бактеріальної вірулентності і поява пародонту-патогенних анаеробів, які запускають каскад імунологічних процесів.

Довгий час в стоматологічній практиці домінував хірургічний підхід до лікування пародонтиту, а найпоширенішими методами були кюретаж і клаптеві операції, коли проводили розрізи, відшаровування і видалення врослого епітелію і патологічно змінених тканин, заповнення кісткових кишень з наступним накладенням швів. У таких випадках було неминуче виникнення рецесій, що призводять до естетичних порушень внаслідок подовження клінічної коронки зубів. Більшість хворих відмовлялися від оперативного лікування, при цьому не всім його можна було провести через наявність протипоказань.

Сучасними тенденціями в пародонтології є пріоритет консервативного і відмова від широкого використання хірургічного лікування, щадне відношення до тканин пародонта, застосування методів малотравматичної мікрохірургії, збільшення спектру етіотропної і патогенетичної терапії.

Професійна гігієна - основний етап етіотропного лікування, що передує іншим видам терапії, проводиться за допомогою ручних інструментів (скейлером, кюрет), електромеханічних, що обертаються і повітряно-абразивних систем. Ручні інструменти вигнуті або закручені відповідним чином і мають гострі ріжучі грані на робочій частині для очищення доступних поверхонь зубів, що дає можливість зрізати мінералізовані відкладення, залишаючи при цьому відносно гладку поверхню. Гігієніст повинен ефективно прибрати надясенний наліт і відкладення без зайвого видалення м'яких тканин і дентину під час обробки кишень. Пародонтолог проводить повне видалення відкладень, полірує кореневу поверхню, щоб уповільнити повторне утворення нальоту і полегшити гігієнічні заходи на тривалому періоді реабілітації пацієнта. При ручному чищенні важко не зачепити здорові тканини, оскільки лікарям доводиться діяти практично наосліп. Обмежений доступ до глибоких пародонтальних кишень, недостатній огляд і погана переносимість пацієнтом деяких хворобливих маніпуляцій є типовими перешкодами при лікуванні.

Для успішного лікування «закрита» методика роботи в пародонтальній кишені вимагає умінь і навичок з боку практикуючого лікаря, а також вибору відповідних методик та інструментів, які динамічно розвиваються і удосконалюються. Однак навіть оптимізовані для ручної обробки поверхні кореня кюрети Грейсі, є золотим стандартом, викликають небажану втрату цементу кореня зуба, який важливий для подальшої регенерації тканин пародонту.

Крім ретельного механічного очищення поверхні зуба від твердих і м'яких відкладень, а також видалення змінених тканин з кишені необхідний тривалий і активний контроль зубної бляшки. Метою етіотропної терапії є руйнування під'ясенної бактеріальної біоплівки, для чого застосовуються механічні та лікарські методи впливу. Так як структура біоплівки не дозволяє пенетрирувати в бляшку антибактеріальних засобів, антибіотики використовуються при лікуванні як підтримка, а не як заміна скейлінгу.

Ультразвукові апарати володіють властивостями, що ідеально відповідають вимогам пародонтальної терапії. Завдяки ультразвуковому ефекту за допомогою рідини здійснюється очищення кореневої поверхні незалежно від морфології зуба без видалення твердих тканин. Крім того, ультразвукові хвилі у вологому середовищі надають антимікробний ефект, а охолоджуючий і промиваючий розчин видаляє з пародонтальних кишень масу бактерій. Виробництво більш точно сконструйованих робочих частин насадок, пристосованих до роботи в пародонтальних кишенях, призвело до того, що ультразвукові скейлери стали хорошою альтернативою ручним інструментам. До недоліків ультразвуку можна віднести хворобливість маніпуляцій через перегрівання кореневої поверхні при недостатньому охолодженні, а також утворення шорсткої поверхні кореневої зони внаслідок не завжди якісного контактного очищення. Решта нерівності створюють ризик для повторного утворення нальоту. Тактильні здатності лікаря при роботі з ультразвуковими насадками обмежені в порівнянні з ручними інструментами. Різноспрямована ультразвукова вібрація традиційних апаратів може привести до пошкодження глибоких тканин пародонта.

У магнітостріктівних ультразвукових скейлерах з еліптичною вібрацією кінчика (частота 25-30 кГц) спостерігається ефективна кавітація, особливо в поєднанні з іригацією антисептичними розчинами. Однак, насадки при роботі генерують тепло, не виключена вібрація на поверхні зуба і як наслідок пошкодження і небажана втрата субстанції кореня. У п'єзоелектричних скейлерах ефективна зона дії інструменту проходить уздовж його поздовжньої осі, а кінчик рухається тільки в лінійному напрямку з частотою 45 кГц. Вплив оцінюється як більш комфортне, тому що не генерується тепло. Збільшення тиску на інструмент зменшує його ефективність, при неправильному застосуванні навіть закруглений кінчик насадки може привести до пошкодження зубів.

Ультрадисперсний або порошково-струминний вплив полягає в направленій подачі реактивного струменя аерозолю, що містить воду і порошок бікарбонату натрію. Апарати, засновані на ефекті кавітації або повітряної абразії, полегшують видалення підясенних відкладень і біоплівки, дозволяючи більш ефективно провести полірування кореня. Однак варіантом вибору може бути лікування, яке збереже кореневий цемент і частково м'які тканини пародонтальної кишені для подальшого відновлення структур.

На основі наукових досягнень і клінічних результатів в стоматології була розроблена спеціалізована система консервативного лікування патології пародонта, орієнтована на причину захворювання. У повсякденній стоматологічній практиці вже давно є проведення ефективної і разом з тим лояльної терапії захворювань пародонту із застосуванням ультразвукової системи Vector (Dürr Dental, Німеччина).

Головними перевагами, що відрізняють апарат Vector від інших приладів, що працюють на основі ультразвуку, є можливість регулювання амплітуди коливань, застосування спеціальної суспензії і великий асортимент знімних інструментів-насадок. В системі є пристосування для заточування інструментів, динамометричний ключ для їх фіксації, дезінфікуючий засіб і сервісний набір, що забезпечують якісний інфекційний контроль.

Для видалення надясенні відкладень, найчастіше масивних і міцних, використовується наконечник, передає посилену ультразвукову енергію на спеціальний інструмент Vector-Scaler, відповідний стандартам професійної чистки зубів. Рідина подається всередині інструменту і практично не відбувається утворення аерозолю. Можливе використання полірувальної суспензії.

Безумовно, при роботі ультразвуком в субгінгівальному просторі необхідні акуратність і дбайливе ставлення до тканин. Завдяки унікальній конструкції апарату Vector-Paro усувається проблема хаотичності рухів миючого інструменту. Небезпека пошкодження в даній технології мінімізована за рахунок відсутності неконтрольованих коливальниь і різких рухів. Пародонтологічний центр Vector передає ультразвукову енергію (25 кГц) через активне резонансне кільце, поєднане з робочою частиною під кутом 90 градусів. Результуюча напрямна руху повністю усуває звичайні елліпсовидні коливання і підвищення температури в наконечнику, а інструмент осцилірує аралельно поверхні зуба, атравматично руйнуючи біоплівку. Завдяки лінійному переломленню вібрації можливий контроль з боку лікаря.

Вектор-терапія призначена для амбулаторної консервативної пародонтології. Ефективність підтверджена науковими дослідженнями зарубіжних і вітчизняних авторів [2, 3]. Критеріями оцінки інструментів в пародонтальной терапії при роботі на поверхні кореня були відсутність пошкоджень твердих тканин зуба, тривалість обробки (лікування), що прикладається на інструмент сила, простота обслуговування. Результати порівняння різних способів видалення біоплівки показали більш щадне відношення технології Вектор до твердих тканин зуба, що позитивно позначалося на регенерації.

Іншою перевагою є простота обслуговування апарату в порівнянні з кюрет Грейсі, які вимагають певного часу на заточку і полірування. Важливим фактором і особливістю методики є мінімізація зусиль під час роботи насадками в пародонтальному кишені, що може бути корисно для практикуючих лікарів зі стажем. Нова система Vector-Paro вдосконалена і оптимізована для широкої пародонтологической практики, профілактики та імплантології.

Клінічні переваги Вектор-методу в порівнянні з багаторічним практичним досвідом застосування ручних інструментів і інших ультразвукових приладів полягають в тому, що пацієнти позитивно ставляться до проведеного лікування, так як в процесі і після Вектор-кюретажу практично не виникає неприємних чи больових відчуттів. Тому в багатьох випадках можна обходитися без анестезії, що важливо при роботі з гіперзбудженням і молодими пацієнтами. Більш того, частинки препарату, що входить в полірувальну суспензію, знижують після лікування традиційну підвищену чутливість зубів до зовнішніх подразників. В результаті підвищується мотивація пацієнта до співпраці.

Система забезпечує ергономічність маніпуляцій і високий ступінь відчуття дотику навіть в глибоких пародонтальних кишенях. Діапазон і конфігурація робочих насадок великі. Залежно від матеріалу можна вибрати металеві (для обробки поверхні зуба) або виготовлені з гнучкого вуглецевого волокна і пластика (для імплантатів і цементу кореня зуба). На геометрично складних поверхнях кореня зуба, іноді майже недоступних для ручних інструментів, використовуються відповідні за формою зоноспецифічні насадки.

Після скейлінга поверхня зуба, часто шорстка, може бути основою для формування нової бляшки або цвілі, тому Vector передбачає подвійний ефект: найдрібніші частинки гідроксиапатиту (10 нм) в складі препарату Vector Fluid polish делікатно полірують поверхні під час очищення зубів. Навіть у важкодоступних зонах елементи суспензії, зрошуючи поверхню насадки, оптимізують полірування, в результаті чого досягається чиста і гладка поверхня кореня. Карман інтенсивно промивається без утворення аерозолю. Число мікробних асоціацій значимо знижується за рахунок гідродинамічного впливу без пошкодження м'яких тканин. Пульсуюча подача рідини сприяє створенню на інструменти гідрооболочка, що проводить енергію ультразвуку на поверхню зуба і тканини ясен опосередковану через рідку середу, виключаючи прямий контакт інструменту. В результаті ефективно видаляються не тільки біоплівка, бактеріальні бляшки, зубний камінь, але і ендотоксини, що мають потужний шкідливою дією і уповільнюють загоєння.

Система Vector працює з ураженими тканинами ясен на мікрорівні. Більш того, застосування суспензії гідроксиапатиту надає у вологому середовищі антимікробну і протизапальну дію на навколишні тканини пародонту і стимулює їх регенерацію, допомагаючи яснам швидко відновитися після процедури. У зв'язку з цим актуальним є використання Вектор-терапії для підготовки опорних зубів перед протезуванням і після ортопедичного лікування. На відміну від ручних інструментів через відсутність вертикальних тягнучих сил до краю коронки немає небезпеки пошкодження незнімних конструкцій.

Vector ефективно елімінує інфекцію на поверхні імплантату. Гнучкі інструменти з вуглецевого волокна в комбінації з полірувальної суспензією дозволяють без ушкоджень очищати поверхні складної форми, супраконструкціі, чутливі матеріали. Запалення тканин навколо імплантату є однією з найважливіших проблем імплантології. Фактично, апарат Vector - єдина альтернатива для лікування подібних ускладнень.

Звичайний ультразвуковий скейлер не дозволяє обробляти пародонтальні кишені глибиною більше 5 мм. Особливістю технології Vector при лікуванні хронічних запальних захворювань пародонту є висока ефективність видалення надлишкової грануляційної тканини з пародонтальних кишень за рахунок непрямого зв'язування ультразвукової енергії, а не «вискоблювання» грануляцій інструментально. Енергія м'яко проникає в пародонт на велику глибину (до 11 мм), що в цілому може замінити таку хірургічну маніпуляцію, як кюретаж, і з великим успіхом використовуватися при клаптевих операціях, гінгівопластика тощо. Після такого щадного впливу, як правило, не спостерігається ретракції ясна. У багатьох випадках можна обійтися без хірургічних методів лікування. За даними ряду зарубіжних авторів [5-7, 10], приріст прикріплення ясен в глибоких пародонтальних кишенях, спостережуваний після проведення відкритих і закритих методик лікування, однаковий. Інші стверджують, що використання Vector дозволяє домогтися більш вираженої динаміки даного показника і зменшення глибини пародонтальних кишень [4, 8, 9]. При фонових захворюваннях слизової оболонки порожнини рота робота ультразвукової системою Vector на пародонті в силу атравматичного м'яких тканин не викликає загострення або збільшення стану, а зниження загальної мікробної обсіменіння і активна санація вогнищ інфекції в пародонтальних кишенях позитивно позначається на лікуванні патології слизової оболонки.

стоматологічні захворювання

Для підвищення ефективності і досягнення найкращих клінічних результатів лікування необхідно дотримуватися системність процедури, яка полягає в обробці всіх зубів і поверхонь з використанням відповідних інструментів, а також виконанні максимального обсягу в одне відвідування з мінімальною травматизацією тканин.

У клініці кафедри терапевтичної стоматології АГМУ технологія Vector застосовується в комплексному лікуванні пацієнтів з пародонтитом різного ступеня тяжкості. Перед призначенням Вектор-терапії необхідні ретельний збір анамнезу, обстеження пацієнта для постановки клінічного діагнозу і планування лікування. При цьому в пародонтограмме вказують глибину зондування, рецесію тканин пародонта, наявність і глибину фуркації, рухливість зубів і стан кісткової тканини по рентгенограмі. Гігієнічні індекси і показники кровоточивості ми використовуємо для контролю за ходом лікування. Після санації, корекції індивідуальної гігієни і скейлінга проводиться обробка поверхонь коренів зубів ультразвуковим апаратом Vector, використовуючи весь спектр насадок. Первинне втручання завершуємо в одне відвідування (рис. 1-4). Процедура у більшості пацієнтів безболісна і триває від 40 хвилин до двох годин в залежності від кількості оброблюваних зубів. Загальний час праці, що витрачається на терапію пародонтальних кишень, значимо не зменшується в порівнянні з роботою кюрет, проте якість безперечно вище.

Наукові дослідження зарубіжних авторів [1, 8] підтверджують відсутність порушень мікроструктури поверхні і мінімальну втрату цементу і дентину кореня при даній технології. Через 10-14 днів після процедури призначали повторний візит, де здійснювали контроль гігієнічних навичок і аналізували динаміку відновлення, виключаючи зондування пародонтальних дефектів. При необхідності проводили повторне очищення поверхні кореня. Відповідно до рекомендацій через 1,5 місяці оглядали пародонт для виявлення рецидиву запального процесу, давали рекомендації з гігієни порожнини рота для тривалого збереження результатів. Подальші інтервали між відвідинами визначали для кожного пацієнта індивідуально з урахуванням клінічної картини. Первинні пацієнти в більшості своїй віддавали перевагу лікуванню Vector, незважаючи на його вартість. Хворі, яким вже проводилася Вектор-терапія, відзначали значне поліпшення, що виражалося в стійкому зменшенні кровоточивості, появі відчуття «чистого» рота, зниження рухливості зубів.

Невід'ємною частиною комплексного лікування є підтримуючі процедури. Завдяки використанню інструментів з вуглецевого волокна повторні маніпуляції прості і щадні. Регулярний контроль індексних показників стану пародонта, аналіз динаміки глибини пародонтальних кишень і їх повторного інфікування, що систематично проводяться профілактичні заходи в період диспансерного спостереження сприяють стабілізації процесів в пародонті з можливим подальшим відновленням його структур.

Таким чином, науково апробована і вдосконалена технологія Vector для консервативної пародонтальной терапії максимально наближена до ідеального інструменту для обробки поверхні кореня з урахуванням специфіки його використання і свідчень. На сьогоднішній день вона є єдиним методом, який дозволяє відстрочити або виключити хірургічну фазу лікування.

ЛІТЕРАТУРА:

1. Браун А., Краузе Ф., Шифер А., Френтцен М. Застосування ультразвукового апарату «Вектор» при лікуванні пародонтиту. - Клин. стоматолог. - 2001; 3: 62-5.

2. Городко М., Бюрклін Т., Раецке П., Ратка-Крюгер П. Клінічні дослідження ефективності нового ультразвукового приладу для пародонтотерапіі. - Parodontologie. - 2003; 14/2: 143-59.

3. Жиновский Ф. Безболісна терапія пародонту. - Клин. стоматолог. -2003; 1: 48-50.

4. Іванова О.Ю. Вектор-терапія. - Сучасна стоматологія. - 2006; 1: 79-81.

5. Хан Р. Пародонтальні аспекти «Вектор-системи». - Клин. стоматолог. - 2001; 4: 48-52.

6. Хан Р. Пародонтальні аспекти «Вектор-системи». Частина 2 .Возможна використання апарату «Вектор». - Клин. стоматолог .. - 2002; 1: 66-9.

7. Хан Р. Про головну мету лікування пародонту з використанням приладу «Вектор». - Клин. стоматолог. - 2002; 3: 44-6.

8. Ценер П.П. Систематичне застосування приладу «Вектор» в повсякденному профілактиці стоматологічних захворювань. - Клин. стоматолог. - 2002; 2: 38-43.

9. Суб'єктивна інтенсивність болю під час лікування захворювання пародонту із застосуванням системи «Вектор». - Journal of Periodontal Research.- 2003 April.

10. Sculean A., Schwars F., Berakdar M., Romanos G.E., Brecs M. Нехірургічне лікування захворювань пародонту за допомогою ультразвукового апарату «Вектор» або за допомогою ручних інструментів.

 

 

З ультразвуковою системою Vector Paro фірми Dürr Dental відкривається нова глава в області пародонтології.

 

   - Основа: щадне відношення до тканин пародонта

   - Цільове спрямування ультразвукової енергії

   - Безболісність завдяки паралельній роботі до поверхні кореня

   - Нова концепція ергономіки панелі управління

   - Зручне управління, досконалий за формою дизайн

 

 

 

 

 

 

Оригінал статті «Сучасні аспекти пародонтальної терапії із застосуванням ультразвукової системи Vector» ( російська мова) скачати

Заказать
Ціна за 1 :
грн.
К-сть
Сума
1 500 грн.
Ваше ім'я:*
Телефон:*
×
Дізнатися ціну
Ваше ім'я:*
Телефон: *
E-mail: *
Область:*
×
Логін
×
×
Повідомити, коли з'явиться
Ваше ім'я: *
E-mail: *
×
Замовити дзвінок
Ваше ім'я:*
Ваш номер телефону:*
Відділ:*
Область:*

Запит відправлено. Ми обов'язково Вам зателефонуємо.

×
×