Досвід організації відділення стерилізації інструментів у клініці стоматологічної імплантології

Ю. Демідов
щелепно-лицьовий хірург,
к.м.н., член Європейського союзу
клініцистів зубної імплантології

Спеціалісти знають, наскільки важлива, необхідна та трудомістка дезінфекція, передстрерилізаційне очищення та стерилізація інструментів в стоматологічній практиці. Поняття дезінфекції та стерилізації відомі давно. Це методи знешкодження або знищення мікроорганізмів. Поняття стерилізації означає знищення всіх здатних до розмноження мікроорганізмів, особливо збудників хвороб з летальними наслідками. Тому важливо, щоб при стерилізації знищувались спори мікроорганізмів Дезінфекція використовується в тих випадках, коли неможлива стерилізація, наприклад, дезінфекція рук, стін, підлоги і т.п.

Наша клініка існує та успішно працює з 1995 року. Від самого початку роботи для клініки було аксіомою: всі інструменти, призначені для хірургічного втручання або такі, що проколюють шкіру, мають бути піддані дезінфекції або стерилізації Крім цього обов’язковим стало проведення дезінфекції інструментарію одразу ж після його використання для того, щоб медичний персонал міг запобігти зараження від час чищення.

Протягом восьми років наша клініка розширюється, удосконалюючи методи лікування, а разом із тим і способи стерилізації інструментів, та на початку перед нами повстало питання: як найбільш ефективно та економічно стерилізувати весь інструмент та операційну білизну?

Сьогодні для стерилізації інструментів в медичній практиці широке розповсюдження отримали два способи: стерилізація сухим гарячим повітрям в сухожарових шафах і волога стерилізація гарячою парою в автоклавах (табл. 1). При стерилізації гарячим повітрям збудники хвороб знищуються високою температурою (180 °C). При стерилізації гарячою парою збудники хвороб під тиском неначе розбухають та знищуються уже при 120 °C. Обидва методи мають свої переваги та недоліки (табл. 2).

Для молодої клініки на той час, на жаль, вирішальною виявилась невелика кількість переваг методу стерилізації гарячим повітрям. На початку ми відкрили два кабінети: в одному проводилась передопераційна підготовка пацієнтів – в першу зміну, імплантація і протезування – в другу. Іншій кабінет – стерилізаційна, де проводилась ручна мийка інструментів, замочування в дезінфікуючо- му розчині, промивання та стерилізація в сухожаровій шафі. Наконечники для бормашин обробляли як і всюди – розчинами антисептиків.

Незабаром стало зрозуміло, що ця процедура має безліч недоліків та займає багато часу. Розчини для обробки необхідно було готувати, вони мали неприємний запах, а в сухожаровій шафі через високу температуру інструменти ставали непридатними для роботи. Крім того, простирадла, серветки і операційну білизну доводилося перевозити транспортом і автоклавувати в міській поліклініці, з якою ми уклали договір. Наша білизна стерилізувалася в громіздких автоклавах і часто залишалася вологою, що викликало дискомфорт у пацієнтів і персоналу.

Крок за кроком клініка розширювалася, оновлювалася, купувалося обладнання. На сьогоднішній день у нас представлені всі стоматологічні спеціальності: є операційна, три лікувальних кабінети, два ортопедичних, кабінет художньої реставрації, кабінети гігієніста та ортодонта, зуботехнічна і ливарна лабораторії. Всі кабінети щоденно поставляють велику кількість використаних інструментів, котрі необхідно продезінфікувати та простерилізувати. Перед нами знову повстало питання щодо розширення та оновлення стерилізаційної.

Цього разу до організації стерилізаційних заходів в клініці ми підійшли з комплексних економічних позицій і задали собі лише одне питання: які технології використати для забезпечення безперебійного, якісного та економічно раціонального процесу стерилізації?

Від стерилізації гарячим повітрям (сухожарові шафи) ми вирішили відмовитися, оскільки високі температури та «довгі» цикли, з одного боку, псували інструменті своєчасно не забезпечували наші потреби, а з іншого боку – операційну білизну все одно доводилося обробляти в міській поліклініці. Враховуючи ці обставини було прийнято рішення перейти на інший спосіб стерилізації інструментів та білизни – автоклавування.

Ручна обробка та промивка інструментів дезінфікуючими розчинами, а також їхнє приготування займали у персоналу безліч часу. Стало зрозуміло, що необхідно автоматизувати цей процес. Необхідно було також істотно скоротити витрати часу і засобів на такі побічні процеси, як:

  • ручна обробка інструментів;
  • управління робочим циклом;
  • контроль за рівнем і якістю дистильованої води;
  • постачання дистильованої води.

Заміна сухожарових шаф на автоклави призводить до збільшення споживання дистильованої води. Зазвичай ми купували дистильовану воду в аптеках, але тепер зробили висновок, що при збільшенні обсягів її споживання більш зручним і дешевим способом отримання дистильованої води буде організація власного виробництва.

В процесі роботи було помічено, яке полегшення і задоволення відчувають наші клієнти, якщо в їхній присутності лікарі розкривали упаковку зі стерильними інструментами, і тому було вирішено всі інструменти автоклавувати в упаковці, що дозволяло зберігати інструменти в стерильному вигляді і використовувати пізніше.

Таким чином, загальна схема стерилізації інструментів, котру ми збирались втілити в життя, стала виглядати так:

Наступним етапом став пошук виробника стерилізаційного обладнання, модельний ряд якого забезпечив би обрану нами схему стерилізації, а також можливість її подальшого розвитку. Рішення було прийнято випадково – на стоматологічній виставці «Dental Expo 2000» ми знайшли, а потім придбали невеликий полуавтоматичний автоклав об’ємом 19 літрів фірми MELAG (Германія) і апарат для стерильної упаковки інструменту тої ж фір-
ми. Чому обрали саме цього виробника? Справа в тому, що при всій складності технологічних процесів, що реалізуються апаратами цієї фірми, вони виявилися дуже простими в управлінні і, як показала практика, вельми надійними в експлуатації.

Як уже відзначалося, для стерилізації парою автоклави використовують дистильовану воду високої якості, яку необхідно постійно оновлювати для уникнення пошкодження інструментів або самого автоклава. У випадку, якщо якість дистильованої води низька, забруднюючі частинки будуть осідати на інструментах (незалежно від того, упаковані чи ні предмети, що стерилізуються). Тому нашим наступним кроком стало придбання дистилятора вже відомої нам фірми MELAG, в тому числі ми керувалися зручністю сервісного обслуговування всіх видів обладнання однією фірмою.

Враховуючи ту кількість стерильних інструментів і текстильних матеріалів, якої потребувала клініка, ми зважили ся на ще один крок у розвитку стерилізаційного відділення – придбання другого автоклава. Для цього був потрібен апарат, який, маючи мінімальний за часом виробничий цикл, міг би ефективно і якісно стерилізувати всі види інструментів і текстильних матеріалів, незалежно від виду упаковки, а також витримувати одноразові великі завантаження або роботу в безперебійному режимі протягом певної кількості часу. Крім того, піклуючись про майбутнє, ми не хотіли вкладати кошти в автоклав, який швидко застаріє технічно і морально, і не буде відповідати вимогам міжнародних стандартів щодо стерилізації.

Як відомо, в даний час опубліковано європейський норматив для парових стерилізаторів дрібних предметів. Даний норматив розділяє вимоги, що пред’являються до автоклавів, на кілька класів (N; S; B) відповідно до складності інструментів, що стерилізуються.

Виходячи з того, що необхідно стерилізувати стоматологічні інструменти в упаковці, а також операційну білизну, більш за все нам підходив автоклав, що відповідає
європейському класу S, з вакуумною сушкою.

Для реалізації точних режимів стерилізації необхідно виключити помилки управління обладнанням. Тому при підборі другого автоклава наш вибір припав на повністю автоматичну модель EUROKLAV 23 V–S. Купівля цього автоклаву та його використання разом із раніше придбаним – напівавтоматичним – значно зменшило час стерилізації інструментів і на даному етапі повністю задовольнило потреби клініки в стерильному інструменті і операційній білизні. Крім того, використання цих автоклавів економило час, оскільки тепер повний цикл стерилізації інструментів став займати не більше 30 хвилин. Програми стерилізації автоматичні і не вимагають постійної присутності персоналу. Ми перестали автоклавувати білизну в міській поліклініці, оскільки спеціальна «м’яка» програма нового автоклава дозволяє стерилізувати тек- стиль у нас. Крім того, автоклав має функцію сушки, тому білизна після вилучення завжди суха.

Окремо хочеться сказати і про збільшений рівень безпеки для персоналу. Під час стерилізації двері автоклава блокуються електронним замком, відкриття стає можли вим тільки після закінчення циклу і зниження температури до 80°С. Тому медичні сестри не можуть постраждати від високої температури і пари.

На даному етапі нам вдалося створити високотех-нологічний процес стерилізації інструменту і білизни. Однак не вдалося виключити ручну обробку інструментів при підготовці до стерилізації та під час дезінфекції. Мити та дезінфікувати інструменти персоналу як і раніше доводилося вручну. Цього року ця проблема була вирішена – у клініки з’явилася мийна дезінфекційна машина виробництва фірми MELAG. Тепер і процес миття та дезін-
фекції інструментів здійснюється автоматично. Персоналу залишається тільки помістити інструмент в спеціальні контейнери і обрати програму в залежності від ступеня його забруднення. Далі машина сама дозує миючу речовину та дезінфектант і виконує всі процедури обробки самостійно.

На завершення слід зазначити, що застосування сучасних приладів і методів по очищенню, дезінфекції та стерилізації медичних виробів виявилося економічно вигідним. Це дало нам змогу суттєво скоротити матеріальні витрати, трудовитрати персоналу і головне – поліпшити якість обробки стоматологічних інструментів. Остання обставина дає можливість клієнтам клініки відчувати себе надійно захищеними від інфекцій, що істотно підвищує наш авторитет.

 

Оригінал статті «ДОСВІД ОРГАНІЗАЦІЇ ВІДДІЛЕННЯ СТЕРИЛІЗАЦІЇ ІНСТРУМЕНТІВ У КЛІНІЦІ СТОМАТОЛОГІЧНОЇ ІМПЛАНТОЛОГІЇ» скачати

 

Заказать
Ціна за 1 :
грн.
К-сть
Сума
1 500 грн.
Ваше ім'я:*
Телефон:*
×
Дізнатися ціну
Ваше ім'я:*
Телефон: *
E-mail: *
Область:*
×
Логін
×
×
Повідомити, коли з'явиться
Ваше ім'я: *
E-mail: *
×
Замовити дзвінок
Ваше ім'я:*
Ваш номер телефону:*
Відділ:*
Область:*

Запит відправлено. Ми обов'язково Вам зателефонуємо.

×
×